2012 Cross Country

2012 Cross Country (97)

The recent 2012 U.S. Olympic Trials were one of the most successful ever. Time will tell how the 2012 US track & field team will be rated, but, from all indications, the team is superb.

 

To provide you easy access to our Runblogrun coverage, with the work of six tremendous writers, and our photography team at PhotoRun.net, we are posting, day by day, the links to all pieces so that you can enjoy all of the excitement of the Trials, as you prepare to watch London 2012!


EUGENE, Oregon --The plan was hatched over runs, meals and talks the last few weeks. Training partners Galen Rupp and Dathan Ritzenhein were part of a race within the race in the 10,000 final Friday at the U.S. Olympic Track & Field Trials.


Monday, 05 November 2012 11:47

2012 HS State Meet - WISCONSIN

Written by

WISCONSIN*
Ridges GC, Wisconsin Rapids, WI, 10-27.
http://tinyurl.com/WiscHS-2012
The 100th running of the State meet was delayed one hour because of frost on the course with almost ideal conditions present by the time the first race began at noon.
Senor Ryan Kromer, 4th a year ago, won the Boys Div.I title in 15:27, a second faster than Ryan McCoy, the Div.2 chmpion(15:28). Chandler Diffee, the defending champion, finished 5th in the Div.1 race.
McKaela Christenson celebrated her 18th birthday by winning her first Div.1 title and remaining unbeaten this season.
“When I came down the straightaway, I was like, ‘Yes, I can do this”, said CHristenson. “This is the best birthday present ever.”

BOYS(5k)
D1- 1.Madison West 80, 2.Madison La Follette 108, 3.Stevens Point 120;
1.Ryan Kromer-Sr (Hudson) 15:27, 2.McKena Ramos-Sr (Sheboygan South) 15:37, 3.Ryan Nameth-So (Verona Area) 15:37, 4.Patrick Campbell-Sr (Wauwatosa West) 15:39, 5.Chandler Diffee-Sr (Madison La Follette) 15:44, 6.Armando Torres-Sr (Green Bay east) 15:44, 7.Nate Gomoll-Sr (Whitefish Bay) 15:45.

D2-1.Ryan McCoy-Sr (New Glarus/ Monticello) 15:28, 2.Michael Christianson-Sr (Aquinas) 15:50.
D3-1.Tyson Miehe-Jr (Darlington) 15:51
GIRLS(4k)
D1-1.Arrowhead 41, 2.Neenah 70, 3.Madison West 167;
1.McKaela Christenson-Sr (Baraboo) 14:12, 2.Aubrey Roberts-Fr (Eau Claire Memorial) 14:16, 3.Jackie Dubnicka-Jr (Arrowhead) 14:24, 4.Jessica Parker-Jr (Neenah) 14:26, 5.Rachel Working-Fr (Brookfield east) 14:27, 6.Katie Hietpas-Fr (Sun Prairie) 14:29, 7.Liz Flastley-Jr (Brookfield Central) 14:34, 8.Mira Ensley-Field-Sr (Appleton East) 14:35, 9.Annie Frisbie-So (River Falls) 14:38.

D2-1.Jamie Shannon-Sr (McFarland) 14:38
D3-1.Andrea Ostenso-Sr (Ladysmith) 14:34.


Monday, 05 November 2012 11:46

2012 HS State Meet - WEST VIRGINIA

Written by

WEST VIRGINIA*
3 For Burcham

Cabell Midland Course,Ona, WV, 10-27, 5k
Results
http://tinyurl.com/8mu8kf6
Burcham: 
http://tinyurl.com/WestVaHS-2012
Senior Jacob Burcham, who ran a 4:02.73 mile last June, win his 3rd State AAA title on his home course and led Cabell Midland to the team Championship.
Burcham, who broke his own course record with his winning time of 14:58.04, hopes to lead Cabell Midland to a berth at the Nike Cross Nationals.
Another 3-time champion was Maggie Drazba, winner of the A-AA race in the course record time of 17:17. Drazba ran 4:51.88m and 10:27.42m on the track this past spring.

BOYS
AAA-1.Cabell Midland 37, 2.University 75, 3.Jefferson 111;
1.Jacob Burcham-Sr (Cabell Midland) 14:58.04 [cr, old,15:12.16, Burcham, 2010], 2.Matthew Brafford-Jr (George Washington) 15:42, 3.Avery Campbell-Sr (Cabell Midland) 15:57, 4.Andrew Milliron-Jr (Jefferson) 15:59, 5.Brody Born-Sr (Preston) 16:01, 6.Wes Stowers-Sr (Oak Hill) 16:09, 7.LeviSnedegar-Jr (Greenbrier East) 16:10.

AA-A-1.Nick Trefz-Sr (Fairmont Sr) 15:52, 2.Caleb Moore-Sr (Doddridge County) 16:04, 3.Johnny Hogue-Jr (Ritchie County) 16:11.
GIRLS
AAA-1.Morgantown 30, 2.University 90, 3.Hurricane 116;
1.Amelia Paladino-Jr (University) 17:47, 2.Brynn Harshbarger-Sr (Morgantown) 18:23, 3.Abbey Harrison-So (University) 18:45, 4.Kaitlyn Workman-Jr (Preston) 18:50, 5.Abby Colbert-Fr (Jefferson) 19:01, 6.Allison Lynch-Jr (Morgantown) 19:04, 7.Andrea Pettit-So (Morgantown) 19:10, 8.Peyton Panger-So (Capital) 19:12, 9.Victoria Cooke-So (Morgantown) 19:14, 10.Sydney Pineault-Jr (Morgantown) 19:14.

AA-A-1.Maggie Drazba-Sr (St.Marys) 17:17.


Monday, 05 November 2012 11:45

2012 HS State Meet - VERMONT

Written by

VERMONT
Thetford Academy, VT, 10-27, 5k
Results
www.lancertiming.com(scroll down)
Local Coverage
http://tinyurl.com/9gleu5e
http://tinyurl.com/9d6k7d9
Senior Ellie Purrier, who ran 4:50.45 for 1600-meters this past spring, won the Girls Div.3 race in 18:37.

BOYS
D1-1.South Burlington 33, 2.Champlain Valley Union 75
1.Marc Brandmeyer-Sr (Mt.Anthony Union) 16:37, 2.Malcolm Plunkett-Sr (South Burlington) 17:00, 3.Dage Minors-Sr (St. Johnsbury Acad) 17:02, 4.Brandon Legendre-Sr (St.Johnsbury Acad) 17:16, 5.Tommy Royer-Sr (South Burlington) 17:35, 6.Patrick Hickey-Jr (South Burlington) 17:42, 7.Nick Bouton-Sr (Champlain Valley Union) 17:45.

D2-1.Harwood Union 28, 2.Missisquoi Valley Union 90, 3.Woodstock Union 103;
1.Daniel Grosvenor-Sr (Montpelier) 16:39, 2.Geoffrey Kazlow-Jr (Harwood Union) 17:26, 3.Sa Nishi-So (Harwood Union) 17:42, 4.Nathanael Kuzio (Harwood Union) 17:45

D3-1.Stowe 29, 2.Bellows Falls Union 44, 3.Thetford Academy 59.
GIRLS
D1-1.Champlain Valley Union 31, 2.St.Johnsbury Academy 87, 3.Essex 98;
1.Taylor Spillane-Sr (Champlain Valley Union) 19:07, 2.Autumn Eastman-Jr (Champlain Valley Union)  19:22, 3.Quinn Bornstein-Jr (St. Johnsbury Academy) 19:57, 4.Katherine Cook-Jr (South Burlington) 20:15, 5.Julienne Devita-Sr (Champlain Valley Union) 20:36, 6.Rachel Pinto-Sr (Essex) 20:37, 7.Rose Monahan-So (Essex) 20:43, 8.Andrea Duncan-Sr (Mt. Mansfield Union) 20:51.

D2-1.Carmen Bango-Fr (Woodstock Union) 20:09
D3-1.Elle Purrier-Sr (Richford Jr-Sr) 18:37.


Monday, 05 November 2012 11:44

2012 HS State Meet - OKLAHOMA

Written by

OKLAHOMA
Edmond, OK, 10-27.
http://tinyurl.com/96qpvqq

BOYS(5k)
6A-1.Jenks 51, 2.Bishop Kelley 67, 3.Edmond Memorial 121;
1.Noah Gade (Stillwater) 15:30, 2.Cody Jones (Jenks) 15:36, 3.Mackenz Wahpepah-Harris (Norman) 15:40, 4.Sean Kane (Bishop Kelley) 15:45, 5.Kyle Broaddrick (Broken Arrow) 15:56, 6.Alex Shook (Edmond Mem.) 16:00, 7.Chris Staub (Jenks) 16:01, 8.Aaron Alonso (Bishop Kelley) 16:05, 9.Sam Stephan (Bishop Kelley) 16:08, 10.Jared Haltom (Broken Arrow) 16:11.

GIRLS(3200m)
6A-1.Jenks 74, 2.Mustang 77, 3.Norman North 94;
1.Emily Helms (Mustang) 11:11.29, 2.Abby Hoover (Sapulpa) 11:28, 3.Hayley Redwine (Norman) 11:35, 4.Sierra Gray (Ponca City) 11:39, 5.Ashley Barnes (Bartlesville) 11:40, 6.Rachel Buker (Jenks) 11:40, 7.Kyra Fuller (Mustang) 11:40, 8.Jaclyn Hummel (Edmond Memorial) 11:40, 9.Maddie Brown (Jenks) 11:41, 10.Haley Geissler (Owasso) 11:48.

5A-1.Jessica Hembree (Tahlequah) 11:48


Page 1 of 17

USATF News

IAAF News

Images: 2016 Olympic Games

RN TV